29 Mayıs 2020 yonetici

Küresel trendler ve yerel örnekler arasında online baskı büyümeye devam ediyor

 Lorenzo Villa

İnternet bilgiye erişimi demokratikteştirdikçe ve sosyal medya markalar, perakendeciler ve müşteriler arasındaki etkileşimi canlandırdıkça, Amazon, çevrim içi satın almanın güvenli, rahat ve hatta ödüllendirici olduğuna her türlü ve her yaştan alıcıyı ikna etti. Ve basılı ürünler, daha karmaşık ve kişiselleştirme ve yaratıcılık dolu olsalar da, bir istisna gibi görünmüyorlar. Çevrim içi baskı satışlarının ilk yeni fenomenleri 1990’lara kadar uzanıyor ancak büyük oyuncular hizmetlerinde ve yatırımlarında çıtayı giderek yükselttikleri ve ürün portföylerini, kendi yan hizmetler yelpazelerini, ayrıca coğrafi erişimlerini orantısız bir şekilde genişlettikleri için, sadece son on yılda bu tür satışlar gerçekten önemli ölçüde büyüdü. Bütün bunlar, hem hâlâ çevrim içi bir mağazası olmayan büyük ulusal operatörlerin hem de binlerce küçük yerel baskı hizmeti sağlayıcısının zaten kalabalık ve olgunlaşmış olan bir arenaya girmenin ne kadar uygun olduğunu merak etmelerinden dolayı tam yerinde. Her şeyden önce, büyüme ve gelişme için gerçek beklentilerin neler olduğunu ve hangi yatırımların yapılması gerektiğini kendilerine soruyorlar. Hemen hemen tüm çevrim içi işletmelerin ortak bazı unsurları olmasına rağmen – güçlü otomasyon, etkili kalite yönetimi, kusursuz müşteri hizmetleri – çevrim içi baskı tam bir bilim değil ve süresiz olarak benimsenebilen ve kopyalanabilen ortak veya standart bir organizasyon modeli sağlamaz. İnternet bunun yerine güçlü bir etkileşimli kanal ve bu nedenle anlaşılması, kullanılması ve desteklenmesi gerekir. Kendi başarı reçetenizi bulmak ve orta ila uzun vadede büyüme alanı sağlamak için, öncelikle piyasayı, en iyi uygulamaları ve en ilgili operatörlerin hareketlerini analiz etmek uygun olacaktır.

1) Var olan şirketler örnek teşkil ediyorlar
Şirketlerinin ortalama büyüklüklerinin daha büyük olması nedeniyle diğer küresel ekonomilere tercih edilen ABD ve Almanya, kuşkusuz, konsolidasyon ve iş yoğunluğu kavramını en iyi yorumlayan Batı ülkeleri. ABD örneğinde, sonuç, tek bir bayrakla uçan ve aynı dili konuşan, Cimpress tarafından kontrol edilen vistaprint.com gibi devlerin başarılı olduğu geniş bir pazar. Almanya’da başarı faktörleri arasında önemli teknoloji üreticilerinin varlığı, fuarlar, lojistik altyapısı, kalifiye işgücü ve bir otomasyon kültürü bulunuyor. Alman matbaacıların avantajları, ustaca işletebilmeleri, iş akışlarını optimize edebilmeleri ve orada burada sipariş vermek için kullanılan, kullanışsız ‘çok dilli web sitelerinin’ ötesine geçen en son teknoloji ürünü çevrim içi satış modelleri oluşturabilmeleri. En başarılı çevrim içi matbaalar, bayraklarını kültürel ve dilsel çeşitliliği temsil eder hale getirerek Avrupa’daki yerel personeli işe alıyor, anadilde müşteri hizmetleri altyapısı oluşturuyor, bazen de ulusal şubeler açıyorlar. İsimler onlineprinters.com, flyeralarm.com, unitedprint.com ve diğerlerinin evlatlık isimleridir. “Çevrim içi baskı pazarı ve özellikle de şirketimiz dört ana faktörden yararlanmaktadır” diyor, Onlineprinters GmbH CEO’su Michael Fries ve şöyle devam ediyor. “Her şeyden önce, daha yavaş ve daha pahalı satın alma süreçlerinden daha hızlı çevrim içi siparişlere geçen önemli sayıda müşteri var. Diğer bir başarı faktörü, faaliyetlerimizin giderek daha fazla uluslararası kapsamıdır. Ayrıca, düşük fiyatlarla mükemmel bir müşteri deneyimi yaratmak için baskıdan e-ticarete odaklanmayı sürekli geliştiriyoruz. Son olarak, entegre süreçler ve merkezi satın alma yoluyla, iştiraklerimizle karşılıklı yarar sağlıyoruz.” 1984 yılında bir matbaa olarak kurulan Alman şirketi şu anda 1.400’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve meslektaşlar arasındaki uzun soluklu bir şiddetli rekabet geleneği ile birleşerek hizmet ve ürün kalitesini nasıl artırabileceğinin sembolü. “İki haneli yıllık büyümeyi hedefliyoruz ve küçük, merkezi olmayan matbaalardan büyük endüstriyel e-ticaret modellerine dönüşümün uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz. Bizim durumumuzda, müşterilerimizin pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan araçlar, tekstil uygulamaları ve ürünlerle de ürün yelpazemizi genişletiyoruz” diyor, Fries.

2) Çevrim içi baskı usta işi ve tasarım odaklı olduğunda
Çevrim içi satış demokratikleşmeyle eş anlamlıysa, her matbaa işletmesinin bu fırsattan yararlanabileceğini düşünmek mantıklı. Şaşırtıcı bir şekilde, gerçek (fiili) üretim kapasitesine sahip olmayan ve hatta bazen makineleri olmayanların bile. En ileri görüşlü girişimciler, başarılı olmak için, genel arzdan ayrılmak ve kendi özgün ve tanınabilir tekliflerini oluşturmak gerektiğini anladılar. Amerikan platformu mycreativeshop.com, baskının olası çıktılardan sadece biri olduğu büyük bir yaratıcı çözümler konteyneri olarak doğdu. “İş fikrimin parametreleri arasında, ölçeklenebilir, otomatik, küçük veya neredeyse mevcut olmayan bir fiziksel depoya sahip olması gerektiğini düşündüm. Tasarım veya baskı dünyası hakkında hiçbir şey bilmiyordum ama fikrin işe yarayabileceğini hissettim” diyor, MyCreativeShop’un kurucusu ve CEO’su Jason Frueh. Platform, kullanıcıların bir tasarımcının desteği olmadan tamamen özelleştirilebilir bir çevrim içi şablona dayalı bir grafik tasarım oluşturmasına olanak tanıyor. İşlem tamamlandıktan sonra, projenizi indirebilir ve diğer birçok çevrim dışı matbaacı için potansiyel oluşturarak güvenilir bir satıcıdan baskı satın alabilirsiniz. İstediğiniz miktarda platformda sipariş edebilirsiniz. Frueh, ekliyor: “Kullanıcıların çok küçük bir yüzdesi bizim üzerimizden baskı siparişi veriyor. Öyle ki, ilgili ciro toplamın %25’inin altında. Aynı zamanda en pahalı gelir akışımız, çünkü baskı ile ilgili somut bir maliyet vardır.” CHILI Publish’ın güçlü otomatik yayıncılık altyapısından yararlanan MyCreativeShop, Amerikan şirketinin inanılmaz derecede küçük kalırken dünya çapındaki müşterilere hizmet vermesini sağlayan hafif, ölçeklenebilir bir model.
Binlerce yerel deneyim arasında, İtalyan skillpress.it tipografi sanatını nasıl dijital ve çevrim içi hale getirmenin mümkün olduğunun bir örneği. Maurizio ve Marco Battiston’un tipografi sevgisinden doğan küçük şirket, neredeyse tüm çevrim içi tedarikçileri karakterize eden standardizasyon mantığını yıkmayı seçti. Ateş gücü bir HP Indigo 12000HD ve modern bir sonlandırma departmanı ile sınırlı olan Skillpress, toplam boyut, yüzey, gramaj, sonlandırma ve miktar özgürlüğünü güçlü yönlerine dönüştürdü. “Müşterilerimize kâğıt, yüzey sonlandırma ve ciltleme yöntemlerinin seçimi konusunda eğitim ve tavsiyeye çok yatırım yapıyoruz; onlar için tek bir kopya da üretiyoruz ve her projeye benzersizmiş gibi davranıyoruz” diyor Battiston ve ekliyor: “Birçoğu bunu anlamsız ve ekonomik bulmasa da bizim için kazandıran bir model ve müşterilerimiz bizi çevrim içi dijital baskının gerçek zanaatkârları olarak tanıyorlar.”

3) Dekorasyon ve aşırı-dikeyleştirme arasında, çözüm üreticileri için yol açın!
Tasarım ‘geleneksel’ baskı projelerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynarsa, ticari baskı ve teşhir grafikleri ile çok az veya hiç ilgisi olmayan baskı altı malzemeleri ve yüzeylerle alışılmadık uygulamalar gerçekleştirilirse tasarımın önemi artar. Yeni bir baskı talebini karşılayabilen, genellikle diğer matbaalardan ve dijital baskı merkezlerinden tamamen ayrı bir teklif yaratan, çözüm üreticileri olarak tanımlayabileceğimiz operatörlerden oluşan yeni alan söz konusu. Çoğu, grafik sanatlarının dışında, portföylerinin kumaşlardan duvar kâğıtlarına, fotoğraf kâğıdından resim tuvaline, hediye ambalaj kâğıdına kadar değiştiği noktaya kadar belirli bir deneyim kazandı. Bu, farklı tarihlere ve boyutlara sahip üç işletme olan ve her biri tekstil baskısına doğru güçlü bir yönelim paylaşan Amerikan spoonflower.com, Hollanda motiflow.com ve İtalyan thecolorsoup.com için geçerli. Ancak her şeyden önce, basit baskı çıktısını, platformda görünürlük ve iş fırsatları bulan genç uluslararası tasarımcılar tarafından yaratılan, bazen boyut olarak ölçeklendirilebilen, tema veya renkle aranabilir, sınırsız tasarım ve desen yelpazesiyle birleştirme tutkusu. Yeni paydaşları içeren ve baskı altyapıları için kendiliğinden bir teşvik ağı oluşturan açık ve meritokratik bir tutum. Çözüm üreticileri arasında, İngiliz moo.com gibi niş uygulamalara odaklananlar da var. 2006 yılında Richard Moss tarafından kurulan şirket, CEO’nun, MOO’nun birçokları tarafından sadece bir meta olarak kabul edilen kartvizit segmentini dönüştürmek için kullandığı aşırı tasarım ve kaliteye olan tutkusundan ilham aldı. “Kartvizit değişimi genellikle potansiyel bir temas, müşteri veya yatırımcının bir şirket veya marka ile ilk kez etkileşime girmesidir. Özenle tasarlanmış birinci kalite bir kartvizite sahip olmak kalabalık bir pazarda öne çıkmanıza yardımcı oluyor” diyor, MOO Pazarlama ve İletişim Müdürü Amanda Champion ve ekliyor: “MOO 12 yaşın üzerinde ve 2018’de 100 milyon £ gelir elde etti. Kartvizit pazarı hızla büyüyor ve ABD’de her yıl kapılarını açan sadece 600 bin yeni şirkete baktığımızda pazar fırsatları belli oluyor.”

 

4) Yeni segmentlerden yararlanma: Bir sonraki büyük şey olarak ambalaj
Bugün, ambalaj en yüksek hacimleri, büyüme oranlarını ve marjları ifade eden bir pazar. Aynı zamanda, promosyon kapları ve ıvır zıvırlar hariç, başa çıkılması en zor olan segment. Ambalaj yapmak, etkili şablonların ve şekilli kesim kalıplarının tasarımı, sıkı kalite ve güvenlik standartlarına bağlılık, spot renklerin kusursuz şekilde çoğaltılması, geliştirmenin kullanımı, ambalajın endüstriyel ambalajlama süreçlerine entegrasyonu, nakliye ve satış noktasında sergilemek için gereken dayanıklılık ve tüketicilerle olan etkileşiminde etkililik (tesir) gibi çok sayıda değişkenin yönetilmesini içeriyor. Bu nedenle, onu tanıtan az sayıda çevrim içi baskı operatörü var, belki de kendilerini standart kâğıtlar, ağırlıklar ve boyutlarla yapılabilecek basit ürünlerle sınırlandırıyorlar. Web-to-pack’in öncüleri arasında İtalyan Pack.ly var. 2014 yılında, tasarımcıların, ajansların, küçük dönüştürücülerin veya sadece yeni gelenlerin çevrim içi profesyonel ambalaj tasarlama, onaylama ve satın alma yolunu açmak için kurulan bir yazılım şirketi. Pack.ly Kurucusu ve CEO’su Giuseppe Prioriello, “Ambalaj endüstrisinin hâlâ pazarın büyük bir kısmına erişilemeyen karmaşık ve pahalı üretim yöntemleri ile koşullandırıldığını tespit ettik. Bu nedenle, dijital şekilli kesim ve üç boyutlu görselleştirmeyi herkes için erişilebilir hale getirecek bir yazılım tasarladık” diyor. Tamamen web tabanlı ancak API aracılığıyla da erişilebilen Packly, grafik mizanpajını uygulamak için boyut ve baskı altı malzeme olarak tamamen özelleştirilebilen bir model kütüphanesine erişim sağlıyor. İşlemin sonunda, etkileşimli üç boyutlu önizlemesine ek olarak, oluşturulan kesim kalıp yolu dosyasını indirebilir veya sipariş verebilirsiniz. Packly, Zünd teknolojisi ile dijital olarak basılmış ve kesilmiş katlanabilir karton kutuların mikro siparişlerini (tek bir kopyadan başlayarak) birkaç gün içinde üretebiliyor ve gönderebiliyor. Ama aynı zamanda Koenig & Bauer tabaka beslemeli ofset baskı makineleri ile basılmış, BOBST dönüştürme hatları veya bir Highcon dijital kalıp kesici ile bitirilmiş orta ve büyük hacimli siparişleri de alıyor. Etiketler ayrı bir bölümü hak ediyor. Çevrim içi matbaaların çoğunlukla yardımcı bir hizmet olarak gördüğü, çıkartma ve küçük rulolar veya biraz daha fazlasını sağlayan bir başka geniş ve aşırı teknik pazar. Beklenmedik bir şekilde, küresel etiket devi CCL Group, kendisini gerçek bir oyun değiştirici olarak sunuyor. Kendinden yapışkanlı becerileri ve en talepkâr marka sahiplerini tatmin etme kapasitesi ile Kanadalı grup, 2018’de Almanya’da etikett.de ve İtalya’da etichetta.it gibi çevrim içi portalları başlattı ve İngiltere’de easy2name.com gibi yerleşik operatörleri satın aldı.

Teknoloji tetikleyici olacak mı?
Başarılı bir işletmenin devam eden üstünlüğü, yönetim / liderlik ekibinin stratejik yeteneklerine ve iş gücünün becerilerine bağlı olsa da yeni veya gelişen teknolojiler sektörümüz için itici bir güç olmaya devam etmenin yanı sıra yeni işletmeler için tetikleyici olmaya devam ediyor. drupa 2000, 2004, 2008, 2012 ve 2016’da ve drupa 2020’de zamanla dijital baskının (özellikle inkjetin), fuarın ana kahramanı haline geldiği tartışılmaz gerçek. Dolayısıyla, tartışmanın organizatörlerin ve katılımcıların stratejik mesajlarının tasarım, tedarik, hazırlık, sonlandırma, dönüştürme, envanter ve lojistik aşamalarının birbirine bağlanması, otomasyonu ve dijitalleştirilmesine daha fazla odaklanacakları dijital dönüşüme ve baskı – üretim süreçlerinin melezleşmesine geçmesi bekleniyor. Şansa göre, çevrim içi baskı üretimine ve satış modellerine zaten lezzet katmış olan bu bileşenler, bir fark yaratmak için daha fazla hedeflenmiştir.

 

Kaynak : https://www.matbaahaber.com/kuresel-trendler-ve-yerel-ornekler-arasinda-online-baski-buyumeye-devam-ediyor/