21 Nisan 2020 yonetici

Baskı sonrasında daha üretken ve kullanıcı dostu yenilikçi çözümler

Heidelberg, ticari ve ambalaj matbaaları için daha kapsamlı otomasyon, daha yüksek verimlilik ve entegrasyon barındıran, kullanımı daha kolay baskı sonrası makinelere gereksinim duyan müşterilerine uygun yeni çözümler geliştirdi.
Çıkışta forma istiflerinin otonom olarak yapılması için Stahlfolder P-Stacker robot sistemi, operatörün fiziki iş yükünü rahatlatıyor
Push to Stop konsepti artık katlama makineleri için de mevcut
Ambalaj Baskı Sonrası: ilk büyük ebatlı kalıplı kesim makinesi Promatrix 145 CSB ve daha fazla üretkenlik için Powermatrix 106 CSB’nin piyasaya sürülmesi
Dijital veya ticari baskıda az adetli işler için yeni Multimatrix 60 FC kalıplı kesim makinesi
Yüksek hız ve robotik yüklemeli Diana Smart katlama yapıştırma makinesi
Diana Packer 4.0 şimdi kutu katlama yapıştırma ile bağlantılı

Postpress Data Ready, şeffaflık ve verimli sipariş işleme için standart arabirim

Çeşitli baskı sonrası süreçleri, daha kapsamlı otomasyon, daha yüksek verimlilik ve entegre işlemler açısından hâlâ çok fazla potansiyel sunuyor. Bunlar hem ticari hem de ambalaj matbaaları tarafından ele alınması gereken konular. Buna, beceri eksikliğini telafi etmek ve fiziksel çalışma seviyesini azaltmak için daha basit ve daha kullanıcı dostu makineler için gereksinimi ekleyin. Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) müşterilerini dinledi ve uygun yeni çözümler geliştirdi.
Heidelberg Baskı Sonrası İşletme Yöneticisi Jörg Dähnhardt, “Ticari baskıda baskı sonrası departmanı tipik olarak yüzde 60 civarında en yüksek personel maliyetlerinden sorumlu“ diyor ve şöyle devam ediyor: “Bu, katlama makinelerinde ayar sürelerini kısaltmak ve verimliliği artırmak için Push to Stop teknolojisi gibi entegre otomasyona odaklanmamızın nedeni. Aynı şekilde Stahlfolder P-Stacker robot sistemiyle, malzeme akışını arttırıyoruz ve operatörün iş yükünü azaltıyoruz.”
Ambalaj alanında pazarın gereksinimleri büyümeye devam ediyor. Bu bir yandan, daha yüksek miktarların sorunsuz üretimiyle, diğer yandan tirajların azalması, iş sayısının artmasıyla ilgili ve herkes sürdürülebilirlikten bahsediyor. Bu, Heidelberg’i her uygulamaya dönük bir çözüm sunmak için hem yüksek performans aralıklarında hem de aşağı doğru kalıplı kesim portföyünü tamamlamaya teşvik etti. Powermatrix 106 CSB ve Promatrix 145 CSB kalıplı kesim makineleri yeni lansmanlar olacak. Dijital ve ticari baskıdan az adetli işler için cazip bir fiyat / performans oranı sunan ve bu nedenle daha küçük baskı şirketleri için uygun olan yeni Multimatrix 60 FC geliyor. Halen kullanılmakta olan Heidelberg süperşarj birimi ve silindir preslerinden önemli ölçüde daha yüksek verimlilik sunuyor. “Şekilli kesim makineleri ve katlama yapıştırma serimizi çeşitlendirdik ve genişlettik ve artık baskı makinelerimizin verimliliklerini de yansıtabiliyoruz. Diana Smart’ın daha yüksek hızlarına ayak uydurabilmek için ilk kez bir yükleme robotu kullanıyoruz. Saatte 200 bin kutuya kadar paketleyebilen Diana Packer 4.0, teslimattaki hızı kaldırabilir” diyor, Dähnhardt.
Genelde baskı sonrasında, çok çeşitli üreticilerin makineleri ve en azından ticari sektörde – hepsinin aynı anda hesaplanmasını neredeyse imkânsız hale getiren hâlâ çok sayıda manuel ve zaman yoğun adım var. Yeni Heidelberg standart arayüzü Postpress Data Ready burada şeffaflık ve verimli sipariş işleme sağlıyor. Postpress Data Ready ticari veya ambalaj alanından yalnızca işletim verilerinin elde edilmesine odaklanıyor. Büyük ölçüde otomatikleştirilmiş veri alımı, örneğin, üretim ilerlemesiyle ilgili gerçek zamanlı verilere karşılık geliyor. Sonuç olarak, müşteri daha verimli kapasite planlaması ve daha kolay nihai maliyetlendirme için güvenilir bir veri tabanı alıyor. Postpress Data Ready tescilli olmayan bir veri arabirimi ve bu nedenle mevcut MIS sistemlerine entegre edilebilir. Diana katlama yapıştırma için Data Ready hemen kullanılabilir, kalıplı kesim ve katlama makineleri için arayüz daha sonraki bir tarihte tanıtılacak.

Stahlfolder P-Stacker robotik sistemi güç gösterisi yapıyor

Yüksek performanslı bir katlama makinesinin çıkışında, operatör palet üzerinde her vardiyada yaklaşık yedi ton kağıt istifler. Paketler sekiz kilograma kadar çıkabilir ve dakikada beşe kadar bir hıza ulaşılabilir. Pratikte, bu fiziksel stres ya makine hızının kasıtlı olarak azaltılmasına, lojistik kesintilere, kesinti sürelerinin kullanılmasına ya da daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyulmasına neden olur. Sofistike makas teknolojisini kullanarak forma istifini nazikçe ve güvenli bir şekilde kavrayan ve yere koyan sağlam, altı eksenli bir endüstriyel robot olan Stahlfolder P-Stacker artık burada yardım sağlıyor. Robot bir Euro paletin tamamını kullanıyor. Stahlfolder P-Stacker, ör. Stahlfolder KH 82-P’de katlama işleminde yüksek verimlilik ve üretkenlik sağlıyor, operatörün iş yükünü azaltıyor ve kalite kontrol gibi ek etkinlikler için boş zaman sağlıyor. İlk teslimatların bu yıl Ekim ayında yapılması planlanıyor.

Push to Stop konsepti artık katlama makineleri için de mevcut

Drupa 2016’da Heidelberg, Speedmaster baskı makineleri için yenilikçi Push to Stop konseptini sundu. Endüstride bir yaraya tuz bastı ve o zamandan beri sayısız kurulumla geniş onay aldı. Push to Stop artık Üst Performans katlama makineleri için de mevcut olacak. Otonom forma üretimi ile kullanıcılar baskı sonrası otonom üretime doğru ilk adımı atıyorlar. Hedef grup, sık sık içerik ve düşük tiraja değişiklikleri yapan müşteriler. Bu, sonuç olarak üretkenlikte önemli ölçüde kazanç sağlayan Stahlfolder TH / KH 82-P ve TX 96’da mümkün; operatörler katlanmış formaların kalitesine daha fazla odaklanabilirler.
Push to Stop ile farklı formaların artık ayrı paletler veya kâğıt işaretleriyle ayrılması gerekmiyor, bunun yerine birbiri ardına işleniyorlar. Sistem iki bileşene dayanıyor: Formalara basılmış bir barkodun yanı sıra hem PFX besleyicide hem de Alpha çıkışdaki palamidlerde entegre kamera sistemi. Bir sonraki formanın üretimi daha sonra operatör tarafından aktif müdahale olmadan otonom olarak başlıyor. Çıkış istifinde barkod sayesinde farklı formalar karıştırılmıyor.

Baskı Sonrası Ambalaj – yukarı ve aşağı tamamlanan kalıplı kesim portföyü

Heidelberg ve MK Masterwork arasındaki ortaklık 2015 yılına dayanıyor. Ambalaj pazarı için bir dizi yeni makine geliştirildi ve o zamandan beri Heidelberg aracılığıyla 450’den fazla MK makinesi satıldı. MK, Heidelberg’deki en büyük tekil hissedar olduğu için iki şirket arasındaki ilişki artık daha da yakın. Başarılı ortaklığın getirdiği yeni makineler artık sunulacak. Bunlar daha geniş bir portföyü kapsıyor, yüksek hızlar sunuyor ve daha büyük formatlar ile dijital alan ve daha kısa çalışmalar için bir kalıplı kesim makinesi sunuyor.
Powermatrix 106 CSB (kesim, ayıklama, boşaltma) saatte 8 bin tabaka hızında çalışıyor. Palet lojistiği ve otomatik kesintisiz besleyici ile donatılmış olan bu makine, daha yüksek malzeme çıkışına sahip müşteriler için cazip iş hacmi ve optimum ön koşullar sunuyor. Besleyici için MasterSet optik pozalama sistemi başlangıçta Heidelberg tarafından geliştirilmiş ve MK tarafından yükseltilmiş. MasterSet her tabakayı baskı işaretlerini kullanarak hizalıyor. Konumlandırma, kullanılabilir baskı izi yoksa, baskı görüntüsü veya sayfanın kenarları kullanılarak da yapılabiliyor. MasterSet kameralar, örneğin baskılı tarafı aşağıya gelecek şekilde oluklu mukavvadan kalıplı kesim yapmak için besleyicinin altına da yerleştirilebiliyor. Ayrı bir numune tabaka çıkışı, operatörün üretimi durdurmadan kontrol için bir numune kâğıdı çekmesini sağlıyor. Heidelberg tarafından sunulan tüm kalıplı kesiciler gibi Powermatrix de bir GS işareti taşıyor.
Yeni Promatrix 145 CSB,saatte 7 bin tabaka hızında ve büyük ebat tabakaların verimli işlenmesini sağlıyor. Promatrix 145 CSB aynı zamanda palet lojistikleri, otomatik non-stop besleyici, MasterSet ve aynı zamanda bu format sınıfında bir yenilik olarak, bir numune tabaka çıkışı barındırıyor. Promatrix 145 CSB hemen siparişe hazır.
Ayrıca dijital ve ticari baskıda düşük tirajlı işler için Multimatrix 60 FC de yeni. Olağanüstü bir fiyat / performans oranına sahip ve bu nedenle Heidelberg Jobbing ve Cylinder makinelerini kullanabilen küçük baskı şirketleri için de uygun. Multimatrix 60 FC, örneğin Versafire ve Diana Go katlama yapıştırma ile dijital karton kutu üretim iş akışı için ideal. Multimatrix 60 FC isteğe bağlı olarak çok çeşitli katma değerli yüzeyler ve kalıplı kesicinin esnek kullanımını sağlayan bir sıcak yaldız birimi ile donatılabilir. Diğer bir yararı da az yer kaplaması. Kalıplı kesici saatte 5.500 tabaka hızında üretim yapıyor ve ayrıca MasterSet ile donatılmış. Kullanıcı dostu olup hızlı ayar ve hâlâ piyasada olan Heidelberg Jobbing ve Cylinder makinelerinden iki ila üç kat daha iyi performans gösteriyor. Bir ilâ 1000 kutuluk işler için uygun ve hemen sipariş edilebiliyor.

Yeni Diana Packer robotu otomatik paketlemeyi mümkün kılıyor

Katlama yapıştırmada da verimlilik ve kullanıcı dostu kazanımlar elde edilmiş. Örneğin, Diana Smart, 600 m / dak.’ya kadar yüzde 33 daha hızlı çalışmasına izin verecek bir yüksek hızlı paketi ile alınabilecek. Yeni Diana Inspector, geniş bir malzeme yelpazesi sunuyor ve ayrıca metalize karton, hologramlar veya sıcak yaldızlar gibi zor malzemeleri de kontrol edebiliyor. Bir başka yeni özellik, baskı kusurlarının ve renk tutarlılığının, kullanıcı dostu olma özelliğini artıran ve ayar süresini önemli ölçüde azaltan bir PDF karşılaştırması kullanılarak kontrol edilebilmesi. Diana Braille ünitesinin ikinci nesli artık tabaka pozalama için Braille kurulum süresini daha da azaltan bir seçenek de içeriyor.
Bir katlama yapıştırmayı sadece kutuların beslenmesi ve paketlenmesi hızıyla eş değer hızda çalıştırabilirsiniz. Otomasyon bu konuda yardımcı oluyor. Burada iki yenilik var: Öncelikle Diana Smart’a yüklemek için bir robot kullanımı ve ikincisi dış kutulara otomatik paketleme için yeni ve geliştirilmiş Diana Packer 4.0. İlk kez, katlama yapıştırma ile Diana Packer 4.0 arasındaki iletişim, karton geometrilerinin yalnızca bir kez girilmesini sağlıyor – Daha önce gerekli olan paketleyicinin ikinci girişi artık gerekli değil. Bu, genel ayar / hazırlık sürelerini kısaltıyor, operatörler fiziksel zorlamadan kurtuluyor ve daha yüksek performans elde etmek için baskı sonrası otomasyonu artırıyor. Diana Packer 4.0 artık siparişe hazır.

 

Kaynak : https://www.matbaahaber.com/baski-sonrasinda-daha-uretken-ve-kullanici-dostu-yenilikci-cozumler/